Dzisiaj przegląd mediów społecznościowych i prasy lokalnej z miasta i gminy Wejherowo oraz Gdyni, na łamach której w ostatnim okresie pisano o poruczniku Janie Penconku rodem z Urzecza.
„Cyfrowe Archiwum Wilanowa i Okolic” w grudniu ubiegłego roku zainicjowało obchody rocznicy 105. urodzin porucznika Jana Penconka, bohaterskiego obrońcy polskiego wybrzeża we wrześniu 1939 roku, który przyszedł na świat 19 grudnia 1912 roku w Powsinie koło Wilanowa.
Punktem kulminacyjnych obchodów była uroczystość w dniu 19 grudnia 2017 roku na Cmentarzu Obrońców Wybrzeża w Gdyni-Redłowie gdzie spoczywają prochy porucznika Penconka.
Dzięki dużemu zaangażowaniu wielu podmiotów współpracujących z „Cyfrowym Archiwum Wilanowa i Okolic”, historia porucznika Jana Penconka na nowo ujrzała światło dzienne – o walecznym żołnierzu pisały media społecznościowe i prasa lokalna, zarówno na Wybrzeżu, gdzie pełnił służbę wojskową i walczył z niemieckim najeźdźcą (strona na Facebooku 81 Kaszubskiej Drużyny Harcerskiej „Kaszeba”, „Puls Wejherowa i powiatu wejherowskiego”, „Nasza Gmina” – wydawnictwo gminy Wejherowo, „gdynia.naszemiasto.pl”), jak i w rodzinnych stronach, gdzie dorastał (gazetka parafialna „Wiadomości Powsińskie” – htt://parafia-powsin.pl).
„Cyfrowe Archiwum Wilanowa i Okolic” kontynuuje badania nad wojennymi losami porucznika Jana Penconka, czego plonem jest seria artykułów na łamach naszego portalu.
Należy dodać, że 12 października 2017 roku nasze czasopismo wystąpiło do Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Gdyni z wnioskiem o pośmiertne mianowanie porucznika Jana Penconka na wyższy stopień wojskowy, tj. do stopnia kapitana, ze względu na szczególne męstwo i odwagę na polu bitwy i ofiarę życia jaką żołnierz ten złożył w walkach o niepodległość państwa polskiego w Wojnie Obronnej 1939 roku.
Do wniosku załączono w sumie 38 stron przeróżnych materiałów historycznych i dokumentów urzędowych związanych z postacią żołnierza.
Wojskowy Komendant Uzupełnień w Gdyni, zgodnie z procedurą, przesłał wystąpienie do Dyrektora Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej, gdzie jest obecnie rozpatrywane.
W tej sprawie jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Obrony Narodowej.
O decyzji MON poinformujemy czytelników bezzwłocznie po uzyskaniu odpowiedzi.
Dzisiaj prezentujemy wybrane artykuły i informacje w mediach społecznościowych o poruczniku Janie Penconku, jakie ostatnio ukazały się na Wybrzeżu.
Grzegorz Kłos
Artykuł pt. „Obrońcy Kępy Oksywskiej. Rocznica 105. urodzin por. Jana Penconka. Uroczystości w Redłowie”, portal „gdynia.naszemiasto.pl” (fragment tekstu);
źródło: Internet - strona htt://gdynia.naszemiasto.pl; Gdynia 14 grudnia 2017 r.;
(w celu przejścia do publikacji należy kliknąć zdjęcie)
Artykuły pt. „Uroczystość na cmentarzu w Redłowie. Pamiętają o bohaterze”
i „Por. Jan Penconek miał niespełna 27 lat”;
źródło: „Puls Wejherowa i powiatu wejherowskiego”,
bezpłatny dwutygodnik, Nr 1 (163), 11 stycznia 2018 r.;
(w celu przejścia do publikacji należy kliknąć zdjęcie)
Artykuł pt. „O por. Janie Penconku - bohaterze, dowódcy, patronie szkoły”;
źródło: „Nasza Gmina”, miesięcznik samorządowy Gminy Wejherowo,
Nr 01 (252), Rok XXIII, styczeń 2018;
(w celu przejścia do publikacji należy kliknąć zdjęcie)
Jeden z wpisów na Facebooku (data: 21 grudnia 2017 r.) na temat porucznika
Jana Penconka na stronie 81 Kaszubskiej Drużyny Harcerskiej „Kaszeba”
źródło: Internet - strona http://www.facebook.com/81KDH.KASZEBA/;
informacje o por. Penconku znajdują się m.in w dniu 19 stycznia 2018 r.
(w celu przejścia na stronę Facebooka 81 Kaszubskiej
Drużyny Harcerskiej „Kaszeba” należy kliknąć zdjęcie)
Informacja na temat uroczystości 105. rocznicy urodzin
porucznika Jana Penconka na stronie Batalionu Dowodzenia
Marynarki Wojennej im. płk. Kazimierza Pruszkowskiego w Wejherowie
źródło: Internet - strona http://bdowmw.wp.mil.pl;
(w celu przejścia do publikacji należy kliknąć zdjęcie)